Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3444 din data: 22-12-2010 pusa de Varga Norbert Samuel : · Buna ziua ! Va rog sa ridicati un autoturism de pe strada Savarsin bloc 209., imediat la intrare dinspre strada Mioritei. un Volvo negru cu numarul de imatriculare : AR 87 ENE. ocupa loc de parcare din putinele existente!! in zona de peste 1 an! Va multumesc si astept sa se actioneze pentru ridicarea lor.
Intrebarea nr. 3443 din data: 21-12-2010 pusa de Bacis Ileana : · Am un necaz.De mai mult timp nu ati mai fost pe strada pentru a toaleta pomii si eu am un nuc langa poarta care are cateva crengi crescute printre firele dintre stalpi.Nu am sculele necesare pentru lucrul la inaltime.Ati putea veni intro zi sa rezolvati problema pentru a nu risca ruperea crengior si implcit a firelor?
Intrebarea nr. 3426 din data: 03-12-2010 pusa de Blagau Mihaela : · Sper ca ma adresez cui trebuie.locuiesc in cartierul Aradul Nou, si am un copil mic. Nu pot lasa copilul sa iasa la strada de frica unor caini maidanezi din coltul dinspre calea Timisorii. Toti trecatorii sunt latrati si urmariti de acesti caini. Sunt vreo 5 la numar. de asemenea si in coltul celalalt al strazii sunt vreo trei. Aradul nou e plin de caini fara stapan. Va rog sa faceti ceva in privinta aceasta.
Multumesc anticipat.
Intrebarea nr. 3415 din data: 24-11-2010 pusa de Suciu Doina : · D-le primar v-am pus deja 3 intrebari legate de aceiasi problma si raspundeti la fel de ambiguu. Va intreb din nou ; Ce se intampla in situatia in care aeu ma urc in autobuzul de Zimand care si el este al CTP-ului cu abonamentul unic de urban? Nu am cerut sa ne puneti in Cartierul Verde linie urbana pentru ca acest cartier este locui in proportie de 30% datorita utilitatilor care lipsesc cu desavarsire.In aceasta situatie s-a ajuns si din cauza Primariei si a autoritatilor locale ma refer la inspectia in Constructii ca ati dat autorizatii de tot felul unui ticalos si ma refer aici la Medintiu care a inceput ceva ce nu a mai terminat.In concluzie cand va ve-ti amintii de noi cei vitregiti si pacaliti oricum ,ca si noi suntem cetateni ai Aradului?
Repet ; ma pot urca in autobuzul de Zimand cu abonamentul unic? Ca oricum este acelasi stapan Primaria si CTP.
Astept sa-mi raspundeti clar fara ambiguitati.
Intrebarea nr. 3375 din data: 11-10-2010 pusa de Butari Florentina : · Domnule primar,
In cursul zilei de astazi in jurul orelor 14, am ramas cu masina defecta in dreptul semaforului de la UTA, am rugat doi taximetristi sa ma ajute sa imping masina pana in parcare in fata la Leumi Bank unde mai erau paarcate alte 7 masini si am mers pana in spatele blocurilor la service sa chem un mecanic, dar cand m-am intors cu mecanicul masina disparuse. Am sunat la politie de unde mi sa spus ca a fost ridicata. Pentru toata aceasta distractie am platit suma de 192,48 lei pentru ca nimeni nu a fost interesat ca de fapt a fost un caz fortuit, si ca nu puteam lasa masina pe banda de mers sa blochez traficul. Spuneti-mi va rog dvs care era varianta legala in acest caz, si daca vi se pare normal cum au rezolvat angajatii primariei acest caz?
Cu respect
Florentina Butari
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3444 din data: 22-12-2010 pusa de Varga Norbert Samuel : · Buna ziua ! Va rog sa ridicati un autoturism de pe strada Savarsin bloc 209., imediat la intrare dinspre strada Mioritei. un Volvo negru cu numarul de imatriculare : AR 87 ENE. ocupa loc de parcare din putinele existente!! in zona de peste 1 an! Va multumesc si astept sa se actioneze pentru ridicarea lor.
|
Raspuns din data de 06-01-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Autoturismul la care faceti referire in adresa dumneavoastra, Volvo de culoare neagra, cu numarul de inmatriculare AR - 87 - ENE, despre care sustineti ca stationeaza pe domeniul public de cel putin un an, a fost luat in evidenta Biroului Ridicari Vehicule, urmand a se demara procedurile prevazute de Legea nr. 421/2002, trecandu-se in cel mai scurt timp la identificarea, somarea si ridicarea autoturismului mai sus mentionat.
Pentru informatii suplimentare va stam la dispozitie la sediul Biroului Ridicari Vehicule, situat pe strada Dosoftei FN, sau la nr. de telefon 0257 280097, intre orele 8 - 17.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3443 din data: 21-12-2010 pusa de Bacis Ileana : · Am un necaz.De mai mult timp nu ati mai fost pe strada pentru a toaleta pomii si eu am un nuc langa poarta care are cateva crengi crescute printre firele dintre stalpi.Nu am sculele necesare pentru lucrul la inaltime.Ati putea veni intro zi sa rezolvati problema pentru a nu risca ruperea crengior si implcit a firelor?
|
Raspuns din data de 10-01-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Lucrarea de toaletare a arborilor care fac obiectul sesizarii dumneavoastra va fi efectuata de catre operatorul specializat in spatii verzi in perioada ianuarie - martie 2011.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3426 din data: 03-12-2010 pusa de Blagau Mihaela : · Sper ca ma adresez cui trebuie.locuiesc in cartierul Aradul Nou, si am un copil mic. Nu pot lasa copilul sa iasa la strada de frica unor caini maidanezi din coltul dinspre calea Timisorii. Toti trecatorii sunt latrati si urmariti de acesti caini. Sunt vreo 5 la numar. de asemenea si in coltul celalalt al strazii sunt vreo trei. Aradul nou e plin de caini fara stapan. Va rog sa faceti ceva in privinta aceasta.
Multumesc anticipat.
|
Raspuns din data de 27-12-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Problema semnalata de dumneavoastra a fost transmisa spre solutionare operatorului specializat care presteaza activitatea de gestionare a cainilor fara stapan in baza contractului de servicii nr. 4803/2001, incheiat cu Municipiul Arad. Operatorul amintit ne-a raportat efectuarea mai multor deplasari in zona indicata, in urma carora au fost prinsi si adapostiti un numar de patru caini fara stapan.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3415 din data: 24-11-2010 pusa de Suciu Doina : · D-le primar v-am pus deja 3 intrebari legate de aceiasi problma si raspundeti la fel de ambiguu. Va intreb din nou ; Ce se intampla in situatia in care aeu ma urc in autobuzul de Zimand care si el este al CTP-ului cu abonamentul unic de urban? Nu am cerut sa ne puneti in Cartierul Verde linie urbana pentru ca acest cartier este locui in proportie de 30% datorita utilitatilor care lipsesc cu desavarsire.In aceasta situatie s-a ajuns si din cauza Primariei si a autoritatilor locale ma refer la inspectia in Constructii ca ati dat autorizatii de tot felul unui ticalos si ma refer aici la Medintiu care a inceput ceva ce nu a mai terminat.In concluzie cand va ve-ti amintii de noi cei vitregiti si pacaliti oricum ,ca si noi suntem cetateni ai Aradului?
Repet ; ma pot urca in autobuzul de Zimand cu abonamentul unic? Ca oricum este acelasi stapan Primaria si CTP.
Astept sa-mi raspundeti clar fara ambiguitati.
|
Raspuns din data de 02-12-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Pentru a merge in Cartierul Verde aveti nevoie de abonament sau bilet pentru transportul preurban, abonamentul unic neacoperind zona acestui cartier.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3375 din data: 11-10-2010 pusa de Butari Florentina : · Domnule primar,
In cursul zilei de astazi in jurul orelor 14, am ramas cu masina defecta in dreptul semaforului de la UTA, am rugat doi taximetristi sa ma ajute sa imping masina pana in parcare in fata la Leumi Bank unde mai erau paarcate alte 7 masini si am mers pana in spatele blocurilor la service sa chem un mecanic, dar cand m-am intors cu mecanicul masina disparuse. Am sunat la politie de unde mi sa spus ca a fost ridicata. Pentru toata aceasta distractie am platit suma de 192,48 lei pentru ca nimeni nu a fost interesat ca de fapt a fost un caz fortuit, si ca nu puteam lasa masina pe banda de mers sa blochez traficul. Spuneti-mi va rog dvs care era varianta legala in acest caz, si daca vi se pare normal cum au rezolvat angajatii primariei acest caz?
Cu respect
Florentina Butari
|
Raspuns din data de 15-10-2010 : Ca urmare a sesizării dumneavoastră vă comunicăm următoarele:
Vehiculul marca Opel Omega la care faceți referire a staționat neregulamentar în stația de autobuz UTA, stație marcată corespunzător cu indicatoare rutiere.Ridicarea vehiculului s-a dispus de către agentul din cadrul Poliției Rutiere Arad, secția 1 Vlaicu. Varianta legală este cea prin care vi s-a eliberat vehiculul în cauză,respectîndu-se prevederile legale în vigoare, prevăzute de OUG 195/2002 și Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad 128/2007.
|
Sus
|
|
|
|